تابع COLUMN اکسل – تعیین شماره ستون

تابع COLUMN اکسل – تعیین شماره ستون

گاهی شما نیاز دارید که شماره ستون یک سلول را در شیت اکسل به دست آورید. برای این کار از تابع COLUMN اکسل استفاده می کنیم.

به عنوان مثال می خواهید بدانید شماره ستون سلول D10 چه عددی می باشد؟

ساختار تابع COLUMN:

=COLUMN([reference])

=COLUMN([مرجع])

=COLUMN(D10)

عددی که این تابع به شما خواهد داد برابر با 4 خواهد بود.یعنی به شما می گوید سلول D10 در ستون 4 ام قرار دارد.

این تابع در ترکیب با سایر فرمول ها کارایی بالایی دارد.

ویژگی های تابع COLUMN:

آرگومان این تابع می تواند آدرس یک سلول یا یک رنج باشد.

وارد کردن رنج یا سلول اختیاری می باشد و در صورتی که آدرس سلولی را وارد نکرده باشید برای شما شماره ستون سلول جاری را نمایش خواهد داد.

=COLUMN()

اگر از این تابع به صورت یک رنج (محدوده) استفاده می کنید،و تابع را به صورت افقی در سلول ها وارد کرده اید، این تابع شماره ستون های محدوده انتخاب شده را برای شما بر می گرداند.

اگر از این تابع بدون رنج و آدرس سلول استفاده می کنید،و تابع را به صورت افقی در سلول ها وارد کرده اید، این تابع شماره ستون های جاری را برای شما بر می گرداند.

اگر از این تابع به صورت یک رنج (محدوده) استفاده می کنید،و تابع را به صورت افقی در سلول ها وارد نکرده اید، این تابع شماره ستون سمت چپ رنج را برای شما بر می گرداند.یعنی اگر مثلا وارد کرده باشید A2:A15 آنگاه تابع شماره ستون سلول A2 را برای شما بر می گرداند.

از این تابع در حالت آرایه ای استفاده می شود.

وقتی در حالت آرایه ای از آن استفاده می کنید، دیگر در محدوده شما امکان حذف یا اضافه کردن یک ستون وجود ندارد.

اگر قصد داشته باشید شماره ستون ها را به صورت ثابت به کار ببرید می توانید از فرمول آرایه ای  استفاده کنید. مثلا COLUMN(1:12) را در حالت آرایه ای به کار ببرید.(حتما در حالت افقی از این فرمول استفاده کنید)

اگر بخواهید شماره ستون ها برای همیشه ثابت باشد و با ایجاد یا حذف یک ستون ، دیگر آدرس دهی شما از بین نرود از ترکیب با تابع indirect استفاده کنید.مثلا COLUMN(indirect(“1:12”)) را به کار بگیرید.(به صورت آرایه ای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *