قبلا برای شما بیان کردیم که یکی از توابع جدید در اکسل ۲۰۱۶، تابع MINIFS می باشد.

در برنامه اکسل تابعی وجود دارد به نام MIN که کوچکترین داده را در میان داده ها پیدا خواهد کرد.اما اگر شرطی داشته باشیم و بخواهیم از میان آن ها کوچکترین را پیدا کنیم، این تابع جوابگو نخواهد بود. در اکسل ۲۰۱۶ تابعی جدیدی ایجاد گردید به نام MINIFS تا این نیاز ما را برآورده نماید.

تذکر مهم:این توابع بر روی اکسل ۲۰۱۶ نصبی وجود ندارند(یعنی بر روی Office 2016 Pro Plus و Office 2016 Professional وجود ندارند.فقط بر روی آفیس ۳۶۵ وجود دارند.اگر قصد تهیه آفیس ۳۶۵ را دارید به شما تهیه لایسنس آفیس ۳۶۵ نسخه خانگی (Office 365 Home) را پیشنهاد می کنیم.زیرا بر روی ۱۵ ابزار مختلف با قیمت بسیار پایین قابلیت نصب شدن دارد.

در واقع می توان گفت، حلقه IFS ها تکمیل تر گردید.

تابع SUMIFS

تابع AVERAGEIFS

تابع COUNTIFS

تابع MAXIFS

تابع MINIFS

جدول زیر را در نظر بگیرید:

تعریف شرط در تابع maxifs

این جدول شامل وزن دانش آموزان و رتبه هر دانش آموز در کلاس خودش (نه در کل مدرسه) می باشد.مدیر مدرسه می خواهد کسی که رتبه ۱ دارد و وزن آن از همه کمتر می باشد را رایگان هفته ای ۳ روز به مدت یک ماه به فست فود دعوت نماید  تا وزن او زیاد شود!!! ( مدیر تغذیه سالم را دوست ندارند!!! 🙂 )

در این مثال همان طور که مشاهده می کنید کوچکترین وزن را می خواهیم با یک شرط. و آن شرط رتبه دانش آموز می باشد.پس باید به سراغ تابع  MINIFS برویم.

ساختار تابع MINIFS:

=MINIFS(min_range, criteria_range1, criteria1, [criteria_range2, criteria2], …)

=MINIFS( شرط دوم,محدوده شرط دوم , شرط اول, محدوده شرط اول, محدوده جستجو بزرگترین, …)

min_range:

در این قسمت  محدوده ای که می خواهیم کوچکترین داده را پیدا کند وارد می کنیم.با توجه به مثال چون کمترین وزن را می خواهیم، پس محدوده A2:A11 را وارد می کنیم.

criteria_range1:

در این قسمت محدوده شرط را وارد می کنیم.با توجه به مثال چون شرط ما رتبه بود ، پس محدوده B2:B11 را وارد می کنیم.

criteria1:

در این قسمت خود شرط را وارد می کنیم.با توجه مثال چون قصد داریم فقط از بین رتبه های ۱ یک نفر را انتخاب کنیم، پس عدد ۱ را در این قسمت وارد می کنیم.

نتیجه تابع زیر خواهد بود و حاصل این فرمول عدد ۴۵ می باشد.

=MINIFS(A2:A11, B2:B11, 1)

یعنی کسی که وزن ۴۵ دارد توسط مدیر به فست فود دعوت خواهد شد 🙂

اگر از ویرایش های قبلی اکسل استفاده می کنید، جای نگرانی وجود ندارد و می توانید از راه حلی دیگر استفاده کنید.اما سوال اینجاست که اگر داده ها تکراری بودند، چه کنیم؟ اگر به تصویر اول دقت کنید.ما دو نفر را داریم که رتبه ۱ و وزن ۴۵ کیلوگرم را دارند.(مدیر بیچاره می شود 🙂 )

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید، اگر عضو نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقاء دهید و حق عضویت خود را پرداخت نمایید.


 وان نوت و بیل گیتس


 


 

 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در Excel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *