پیش نیاز یادگیری این تابع، تابع COUNT  و تابع IF می باشد.پس لطفا قبل از هرچیز این دو تابع را مطالعه نمایید.

لیست نمرات زیر مربوط به درس”آمار مهندسی در صنایع” می باشد.از شما می خواهند تعداد نمرات بالاتر از 15 را اعلام نمایید.البته این کار به صورت چشمی و با حجم کم داده ها به راحتی امکان پذیر می باشد ولی اگر داده های شما زیاد باشد و یا بخواهید این عمل را دائما تکرار کنید، کار بسیار خسته کننده ای می باشد.

آموزش تابع countif اکسل

قبلا در دو مطلب جداگانه تابع IF و تابع COUNT را بیان کرده بودیم.اگر دقت کنید در اینجا با دو مبحث شمارش و  شرط سرو کار داریم.شمارش سلول ها و شرط بالای 15.

نرا افزار اکسل برای راحتی کار ما،تابع COUNTIF را معرفی می کند.این تابع هم سلول ها را می شمارد و هم شرط ما را مد نظر قرار می دهد.

ساختارتابع COUNTIF:

= COUNTIF(range, criteria)

= COUNTIF(شرط,محدوده)

Range(محدوده):

در این قسمت محدوده مورد نظر خود را وارد می کنیم.این محدوده می تواند شامل رنج یا محدوده یا عدد باشد.با توجه به مثال ما محدوده B2:B11 را انتخاب می کنیم چون نمرات ما در این محدوده قرار دارد.

Criteria(شرط):

در این قسمت شرط مورد نظر را وارد می کنیم.شرط می تواند شامل عدد و متن و یا ارجا به یک سلول باشد.با توجه به مثال،ما شرط 15< را داریم.یعنی در قسمت شرط،15< را وارد می کنیم.

یعنی فرمولی که خواهیم نوشت، می شود:

=COUNTIF(B2:B11,”>15″)

پس هرگاه خواستید سلول هایی را با شرط خاص بشمارید، از تابع COUNTIF استفاده کنید.

اما در ادامه با ما همراه باشید تا با ویژگی های تابع COUNTIF آشنا شوید.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید، اگر عضو نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقاء دهید و حق عضویت خود را پرداخت نمایید.


 وان نوت و بیل گیتس


 


 

 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در Excel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *