تابع Trim اکسل – حذف فاصله

تابع Trim اکسل

تابع Trim اکسل می تواند فاصله اضافی در ابتدا و انتهای کلمه را پاک کند و همچنین بیشتر از یک فاصله بین کلمات را پاک می کند.

تابع Trim یکی از توابع متنی اکسل می باشد. کار این تابع بسیار ساده ولی در عین حال بسیار کاربردی می باشد. یعنی وقتی شما جمله ای می نویسید بین کلمات یک فاصله می گذارید ولی اگر این فاصله بیشتر شود، شما می توانید به کمک تابع Trim این فاصله اضافی را پاک کنید.

ساختار تابع Trim اکسل:

TRIM(text)
TRIM(متن)

چرا باید از Trim استفاده کنیم؟

وقتی شما داده ای را از برنامه های دیگر ماننداکسس،شیرپوینت،SQL و برنامه های مشابه (مانند همکاران سیستم یا خارج کردن اطلاعات دوربین نقشه برداری یا دستگاه های حضور غیاب)،وارد اکسل می کنید،ممکن است فاصله اضافی بین کلمات و اعداد ایجاد شده باشد. اگر این مشکل را بر طرف نکنید در محاسبات و گزارش گیری دچار اشکال خواهید شد. فاصله اضافی باعث خواهد شد که خواندن داده ها با مشکل روبرو شود.

 توجه داشته باشید که این تابع،فاصله اضافی در ابتدا و انتهای کلمه را پاک می کند و همچنین بیشتر از یک فاصله بین کلمات را پاک می کند.

یعنی اگر داشته باشیم “رسول    احمدی” تبدیل می شود به “رسول احمدی”.به عبارتی یک فاصله بین کلمات را پاک نمی کند.

تصویر زیر گویای همه چیز می باشد:

 

آموزش تابع trim در اکسل 2013

یکی دیگر از کاربرد های این تابع را در تابع countif اکسل مطالعه کنید.

12 thoughts on “تابع Trim اکسل – حذف فاصله

 1. محمود میگوید:

  سلام خسته نباشید. بعد از اعمال فرمول سلول های مرجعشو چطوری حذف کنیم؟ یا اگه بخواهیم کپی کنیم تو یه شیت دیگه چطوری انجام میشه؟

 2. ardalan fazli میگوید:

  سلام وقتی این کار رو میکنم سلولی که فاصله اضافه داشت و اصلی بود نمیتوان حذف کرد و سلول تصحیح شده هم با اون حذف میشه ممنون میشم کمک کنید

  • آموزش آفیس میگوید:

   سلام.منظور شما رو متوجه نشدم.میشه یک مثال بزنید.ممنون

 3. maria1 میگوید:

  خب حالا من اينكارو كردم اما اون خط اولي كه فاصله هاي نابجا داشت رو كه ديگه نمي تونم حذف كنم اگه حذفش كنم خط تصحيح شده هم با اون حذف ميشه.

 4. سارا میگوید:

  سلام و خسته نباشید بابت زحمات شما
  اما حس می کنم مطالبی که کادر گوشه گذاشته شده خیلی پراکنده است اگر مرتب تر بود بهتر بود ذهن ادم رو مشوش می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *