قصد داریم از بانکی مبلغ 5 میلیون تومان وام بگیریم.این وام را باید با بهره سالانه 4% و هر ماه مبلغ 114 هزار تومان بازپرداخت نماییم.تعداد ماه هایی که باید این اقساط را پرداخت نماییم چه تعداد می باشد؟

برای محاسبه تعداد دوره های سرمایه گذاری (اقساط) از تابع NPER اکسل استفاده می نماییم.

ساختار تابع NPER:

 

=NPER(rate,pmt, pv , [fv], [type])

=NPER(نوع پرداخت, ارزش آتی, ارزش فعلی سرمایه, مقدار پرداخت در هر دوره, نرخ بهره)

rate:در این قسمت نرخ بهره را وارد می کنیم.در این مثال بهره به صورت سالانه بیان شده است.پس آن را تقسیم بر 12 ماه سال خواهیم کرد.

pmt:مبلغ هر قسط را در این قسمت وارد می کنیم.در مثال گفته شده است که باید ماهانه 114 هزارتومان پرداخت نماییم.(یادآوری می شود چون قصد داریم پرداخت نماییم باید این عدد به صورت منفی وارد شود)

pv:ارزش فعلی یا اصل مبلغ وام را در این قسمت وارد می کنیم.یعنی مبلغ 5000000 تومان

Fv:وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توانید آن را خالی رها کنید.ولی در این قسمت می توانید ارزش آتی را وارد نمایید.در صورت خالی رها کردن مقدار آن برابر با صفر خواهد بود.

type:وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توانید آن را خالی رها کنید.ولی این قسمت نحوه پرداخت را تعیین می کند.اگر برابر با 0 بود یعنی در پایان هر دوره قسط پرداخت می شود و اگر 1 بود در ابتدای دوره قسط پرداخت می شود.در صورتی که خالی رها کردن مقدار آن صفر خواهد بود.

نتیجه فرمول زیر خواهد بود:

=NPER(0.04/12,-114000,5000000)

نتیجه این فرمول برابر است با 47.4960650740094 یعنی حدودا در طی 48 ماه یا 4 سال باید این وام را بازپرداخت نماییم.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید، اگر عضو نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقاء دهید و حق عضویت خود را پرداخت نمایید.


 وان نوت و بیل گیتس


 


 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در Excel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *