خانهExcelتابع FIND اکسل-جستجو کاراکتر

تابع FIND اکسل-جستجو کاراکتر

تابع FIND یکی از کاربردی ترین توابع متنی اکسل می باشد.ساختار بسیار ساده ای دارد.این تابع به ما می گوید یک کاراکتر(حرف)چندمین کاراکتر در یک متن(یا رشته متنی) می باشد.یعنی خروجی این تابع یک عدد می باشد.

ساختار تابع FIND:

=FIND(find_text, within_text, [start_num])

=FIND(جندیمن کاراکتر(اختیاری), متن موردنظر, کاراکتر موردنظر)

با یک مثال این تابع را آموزش می دهیم.کلمه OFFICE را در نظر بگیرید.می خواهیم بدانیم حرف C چندمین کاراکتر این کلمه می باشد.جواب 5 می باشد.فرمول آن به صورت زیر می باشد:

=FIND(“C”,”OFFICE”)

find_text:

در این قسمت کاراکتری را که قصد داریم در متن خود پیدا کنیم وارد می کنیم

within_text:

در این قسمت متن مورد نظر خود را وارد می کنیم.

شاید در ابتدا قابلیت این تابع چندان جذاب نباشد.اما این را بدانید که این تابع در ترکیب با توابع دیگر به کار میرود و بسیاری از خواسته های شما با این تابع رفع خواهد شد.

جدول زیر را در نظر بگیرید،از شما می خواهند نام و نام خانوادگی را از کد های پرسنلی جدا کنید.همان طور که مشاهده می کنید کدهای پرسنلی دارای تعداد کاراکتر خاصی نمی باشند و با یکدیگر متفاوت می باشند.

آموزش تابع find در اکسل

[cf-restrict]

 جواب بسیار ساده می باشد.اگر مفهوم تابع FIND و MID را درک کرده باشید به راحتی می توانید به جواب برسید.فرمول:

=MID(A2,1,FIND(“-“,A2,1)-1)

و اما قسمت سوم تابع را با یکدیگر فراخواهیم گرفت:

start_num:

در این قسمت تعیین می کنیم از کاراکتر چندم شروع به شمارش کند و عدد آن را در کل متن بگوید(این قسمت کمی گنگ به نظر می آید ولی در ادامه با یک مثال آن را توضیح می دهیم)

اگر از شما بخواهند که سومین F کلمه OFFICE-OFFLINE،چندمین کاراکتر می باشد باید در قسمت start_num عدد 7 را وارد کنید تا این تابع متوجه شود که منظور شما سومین F می باشد.فرمول آن به صورت زیر می باشد:

=FIND(“F”,”OFFICE-OFFLINE”,7)

جواب فرمول بالا عدد9 می باشد.یعنی سومین F در کلمه ما 9امین کاراکتر می باشد.

[/cf-restrict]

5 نظرات

  1. سلام وقت بخیر
    من میخوام یک مقداری رو find کنم از تمام سلول های یک ستون سرچ بشه ، و جوابش هر ردیفی که این مقدار رو داشته باشه جدا تو یک شیت یا اکسل دیگه ای بیاد.

  2. برای یافتن یک سلول در یک ستون، دستور Vlookup به شرطی قابل استفاده است که اطلاعات ستون به صورت صعودی مرتب باشند، اگر اطلاعات به صعودی نباشد از چه دستوری می توان استفاده کرد؟

    • با سلام
      حیر دوست عزیز.تابع Vlookup به صعودی و نزولی بودن کاری نداره……….برداشت شما اشتباه است.

  3. سلام من یک ردیف اصلاعات در سلول A3:A500 وارد کردم و در مقابل در سلول B3:B500 مقداری وارد شده است حال سوال من این است که قصد دارم در سلول F10 وقتی نام یکی از اطلاعات وارد شده در رنج A3:A500 را وارد کردم از رنج انتخاب شده و مقدار روبروی آن در سلول G10 وارد شود.

پاسخ دادن

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید