Data Table یکی از ابزار های موجود در منوی What-If Analysis می باشد.این ابزار می تواند یک وسیله مناسب برای تحلیل “چه شود اگر” مناسب باشد.شاید برای شما سوال باشد که این تحلیل چیست و چگونه از آن باید استفاده کرد؟

شما در زندگی روزمره خود شاید بارها جملات زیر را گفته باشید:

چه قدر وام می دهند اگر100 میلیون تومان به حساب واریز کنم؟

چقدر درآمد خواهم داشت اگر روزی 16 ساعت کار کنم؟

با بهره 17% چقدر سود خواهم داشت اگر 50 میلیون را 12 ماه یا 24 ماه یا 36 ماه یا 48 ماه در حساب خود پس انداز کنم.؟

همه این جملات به نوعی از آنالیز” چه شود اگر” هستند.ولی وقتی حالت های زیادی وجود دارد تصمیم گیری برای شما کمی مشکل می شود. اینجاست که ابزار What-If Analysis اکسل به کمک ما می آید تا تصمیمات بهتر و سریعتری بگیریم.

خیلی خلاصه اگر بخواهیم بگوییم،کار این ابزار این است که حداکثر نتیجه تغییر دو متغییر از فرمول ما را بررسی کرده و به ما گزارش می دهد.در واقع راهی آسان برای نمایش نتیجه یک فرمول،برای چندین ورودی مختلف است.

نرم افزار اکسل یک ابزار دیگر به نام Table دارد که کاربرد آن به نحو دیگر می باشد.برای یادگیری این ابزار به آموزش” ساخت جدول Table و ویژگی های آن” مراجعه نمایید.همچنین ابزار Table را با “رسم جدول در اکسل” اشتباه نگیرید.چرا که رسم جدول یک مبحث گرافیکی می باشد ولی Table یک ابزار اکسل می باشد.

با یک مثال ساده آموزش Data Table را شروع می کنیم.به تصویر زیر دقت کنید.

 

در سلول B4 ضرب دو سلول B2 و B3 نوشته شده است.حالا می خواهیم بدانیم اگر B2 و B3 همزمان با هم تغییر کنند چه اتفاقی برای نتایجه ما (B4)می افتد؟

برای این کار اعداد 1 تا 10 را دقیقا در زیر فرمول و به طور ستونی وارد می کنیم.و دوباره اعداد 1 تا 10 را دقیقا در ردیف روبروی سلول فرمول وارد می کنیم.مانند تصویر زیر:

هدف از این که اعداد 1 تا 10 را در زیر و روبروی  سلول فرمول نوشتیم این هست که، اگر متغییر B2 (در ردیف)با این اعداد و متغییر B3 (در ستون)با این اعداد تغییر کرد چه نتایجی را خواهیم گرفت.برای این کار محدوده مورد نظررا انتخاب می کنیم(همان طور که در تصویر هم مشاهده می کنید محل تقاطع سطر و ستون که فرمول را شامل می شود را هم انتخاب می کنیم.)

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید، اگر عضو نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقاء دهید و حق عضویت خود را پرداخت نمایید.


 وان نوت و بیل گیتس


 


 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در Excel

۱۳ نظرات

  1. سامان

    ۱۳۹۴/۰۷/۰۷ at ۱۵:۱۱

    بسیار آموزنده بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *