خانهExcelاستفاده از Data Table اکسل برای تحلیل "چه شود-اگر"

استفاده از Data Table اکسل برای تحلیل “چه شود-اگر”

Data Table یکی از ابزار های موجود در منوی What-If Analysis می باشد.این ابزار می تواند یک وسیله مناسب برای تحلیل “چه شود اگر” مناسب باشد.شاید برای شما سوال باشد که این تحلیل چیست و چگونه از آن باید استفاده کرد؟

شما در زندگی روزمره خود شاید بارها جملات زیر را گفته باشید:

چه قدر وام می دهند اگر100 میلیون تومان به حساب واریز کنم؟

چقدر درآمد خواهم داشت اگر روزی 16 ساعت کار کنم؟

با بهره 17% چقدر سود خواهم داشت اگر 50 میلیون را 12 ماه یا 24 ماه یا 36 ماه یا 48 ماه در حساب خود پس انداز کنم.؟

همه این جملات به نوعی از آنالیز” چه شود اگر” هستند.ولی وقتی حالت های زیادی وجود دارد تصمیم گیری برای شما کمی مشکل می شود. اینجاست که ابزار What-If Analysis اکسل به کمک ما می آید تا تصمیمات بهتر و سریعتری بگیریم.

خیلی خلاصه اگر بخواهیم بگوییم،کار این ابزار این است که حداکثر نتیجه تغییر دو متغییر از فرمول ما را بررسی کرده و به ما گزارش می دهد.در واقع راهی آسان برای نمایش نتیجه یک فرمول،برای چندین ورودی مختلف است.

نرم افزار اکسل یک ابزار دیگر به نام Table دارد که کاربرد آن به نحو دیگر می باشد.برای یادگیری این ابزار به آموزش” ساخت جدول Table و ویژگی های آن” مراجعه نمایید.همچنین ابزار Table را با “رسم جدول در اکسل” اشتباه نگیرید.چرا که رسم جدول یک مبحث گرافیکی می باشد ولی Table یک ابزار اکسل می باشد.

با یک مثال ساده آموزش Data Table را شروع می کنیم.به تصویر زیر دقت کنید.

 

در سلول B4 ضرب دو سلول B2 و B3 نوشته شده است.حالا می خواهیم بدانیم اگر B2 و B3 همزمان با هم تغییر کنند چه اتفاقی برای نتایجه ما (B4)می افتد؟

برای این کار اعداد 1 تا 10 را دقیقا در زیر فرمول و به طور ستونی وارد می کنیم.و دوباره اعداد 1 تا 10 را دقیقا در ردیف روبروی سلول فرمول وارد می کنیم.مانند تصویر زیر:

هدف از این که اعداد 1 تا 10 را در زیر و روبروی  سلول فرمول نوشتیم این هست که، اگر متغییر B2 (در ردیف)با این اعداد و متغییر B3 (در ستون)با این اعداد تغییر کرد چه نتایجی را خواهیم گرفت.برای این کار محدوده مورد نظررا انتخاب می کنیم(همان طور که در تصویر هم مشاهده می کنید محل تقاطع سطر و ستون که فرمول را شامل می شود را هم انتخاب می کنیم.)

[cf-restrict]

سپس از مسیر زیر گزینه Data Table را انتخاب کرده:

Data>Data Tools>What-If Analysis>Data Table

و در Row input cell سلول B2 و در column input cell سلول B3 را انتخاب می کنیم و بر روی OK کلیک می کنیم.

نتیجه را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

چند نکته:

1)سلول فرمول حتما در محل تقاطع سطز و ستون باشد.

2)در اینجا از این ابزار برای مشاهده تاثیر دو متغییر بر روی فرمول استفاده کردم.شما می توانید تاثیر یک متغییر بر فرمول را محاسبه کنید.

3)ممکن است فرمول شما از ترکیب چندین متغییر باشد(مثلا 10 متغییر)ولی شما حداکثر تغییر 2 متغییر را می توانید بررسی کنید.

4)برای پاک کردن این جدول باید کل نتایج جدول را انتخاب و سپس آن را پاک کنید.(چون یک فرمول آرایه ای می باشد)

در تصویر ردیف را ار 10 به 100 تغییر دادم.نتیجه این شد.

 

من ازابزار What-If Analysis در مباحث استراتژیک، سیستم داینامیک،آنالیز تصمیم گیری و فروش بهره برده ام.شما در چه زمینه ای ازاین ابزار استفاده می کنید؟

در همین رابطه می توانید مطلب استفاده از ابزار Goal Seek در اکسل برای تحلیل “چه شود-اگر” را مطالعه نمایید.

اگر به این مطلب علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم کتاب “کتاب فارسی آنالیز داده ها با ابزارهای تصمیم گیری در اکسل” را مطالعه نمایید.

[/cf-restrict]

 

15 نظرات

پاسخ دادن

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید