قبلا برای شما بیان کرده بودیم در اکسل 2016 چه توابع جدیدی معرفی شده اند. در این مطلب قصد داریم شما را با تابع جدید IFS آشنا کنیم.

در نگاه اول شاید توانمندی های این تابع را به کمک توابع دیگری چون Vlookup یا Choose یا …. بتوانید انجام دهید.ولی استفاده از این توابع تا قبل از معرفی تابع IFS نیاز به ترکیب فرمول ها و توابع با یکدیگر داشت.این تابع معرفی شد تا نیاز شما در کار های تکراری و مقایسه ای را کاهش دهد.در واقع یکی از مشکلات تابع IF، مبحث IF های متداخل (تو در تو) بود که با این تابع این مشکل تا حد زیادی برطرف گردید.اکنون می توانید برای یک عبارت شرطی، با کمترین زحمت ممکن مقادیر مختلفی را در نظر بگیرید.

توجه: این تابع را بر روی اکسل 2016 و اکسل آنلاین و همچنین اکسل تلفن همراه (نسخه بروز) می توانید مشاهده کنید.اگر از ویرایش های قبلی اکسل استفاده می کنید، خطای #NAME? را به شما نشان خواهد داد.

Excel 2016, Excel Online, Excel for Android tablets, Excel Mobile, Excel for Android phones

اگر از اکسل 2016 استفاده می کنید ولی این تابع را نمی توانید مشاهده کنید، باید بروز رسانی لازم را انجام دهید.

ساختار تابع IFS:

=IFS([Something is True1, Value if True1, [Something is True2, Value if True2],…[Something is True127, Value if True127])

همان طور که مشاهده می کنید در این تابع خبری از برقرار نبودن شرط نیست.

در این تابع 127 شرط را می توانید تعریف کنید.

اجازه دهید با یک مثال کاربرد این تابع را به شما نشان دهیم.

جدول زیر مربوط به نمرات دانش آموزان می باشد.از شما می خواهند با توجه به نمرات به اشخاص ، درجه بدهید.همان طور که در تصویر می بینید مثلا کسانی که نمره بین 17 تا 20 را دریافت کرده اند به آن ها درجه A را اعلام کنید.

تابع IFS اکسل 2016-چند شرطی

اگر با فرمول IF این خواسته را بنویسیم به شکل زیر خواهد بود:

=IF(B2>=17,”A”,IF(B2>=14,”B”,IF(B2>=10,”C”,IF(B2>=0,”D”,””))))

اما اگر با تابع IFS آن را بنویسیم به شکل زیر خواهد بود:

=IFS(B2>=17,”A”,B2>=14,”B”,B2>=10,”C”,B2>=0,”D”)

همان طور که مشاهده می کنید در فرمول اول از 4 تابع IF استفاده کردیم که طولانی و کنترل آن کار سختی می باشد. ولی در تابع IFS این کار با کمترین زمان و به راحتی امکان پذیر می باشد.

در ویدئو زیر با ویژگی های بیشتر تابع IFS آشنا خواهید شد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

 1. سحر می‌گه:

  سلام.
  من نسخه اکسل 2016 دارم ولی توابع جدید را ندارد. چه کار باید کرد؟ لطفا راهنمایی کنید.
  ممنونم

  • آموزش آفیس می‌گه:

   سلام
   دوست عزیز لطفا آخرین نسخه آفیس را دانلود نمایید.منظور از آخرین نسخه این می باشد که آخرین آپدیت را به همراه خود داشته باشد.اگر از ویرایش های اولیه آفیس 2016 استفاده می کنید، این توابع قابل مشاهده نمی باشد.آفیسی 2016 ای را نصب کنید که از فروردین و اردیبهشت 1395 به بعد عرضه شده اند…..

 2. sami می‌گه:

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفید و به روزتون. من اکسل 2016 نصب کردم ولی این تابع ها رو نمی تونم پیدا کنم مثل Ifs لطفاً راهنمایی کنید

  • آموزش آفیس می‌گه:

   با سلام
   همان طور که در متن هم اشاره شده است باید جدیدترین نسخه آفیس را دانلود و نصب نمایید.
   اگر دوست دارید از آن ها استفاده نمایید بهتر است ابتدا از اکسل آنلاین استفاده کنید.
   موفق باشید

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس