بحث های مالی یکی از بحث های جذاب برای هر فرد در زندگی می باشد. همه ما دوست داریم سود و ضرر کار خود را بدانیم.توابع مالی اکسل کمک بسیار بزرگی به ما می کنند تا سود و زیان خود را به کمک آن ها برآورد کنیم.در این قسمت به معرفی تابع FV در اکسل می پردازیم.

FV تابع محاسبه ارزش آتی سرمایه گذاری

ساختار این تابع به شکل زیر می باشد:

FV(rate ,nper ,pmt ,pv ,type)

FV(نوع پرداخت, ارزش فعلی, مقدار پرداخت در هر دوره, تعداد کل دوره هاي پرداخت, نرخ بهره)

نکته1:پرداخت ها در هر دوره با عدد منفی و دریافت ها در هر دوره با عدد مثبت ثبت می گردد.(Pmt)

نکته2:به دوره ها دقت کنید ممکن است بر اساس سال یا ماه باشد.مثلا زمانی گفته می شود که نرخ بهره سالانه 20 درصد و زمانی گفته می شود نرخ بهره ماهانه 20 درصد می باشد.یا ممکن هست پرداخت ها سالانه یا ماهانه باشد.

نکته3:ارزش فعلی (Pv) در صورتی که مشخص نشود 0 در نظر گرفته می شود.

نکته4:نوع پرداخت(Type) اگر اول دوره باشد عدد1 و اگر پایان دوره باشد عدد 0 است.پیش فرض آن پایان دوره یعنی 0 است.

استفاده از این تابع را به کمک 8 مثال کاربردی به شما معرفی خواهیم کرد.

مثال1:مبلغ 1,000,000(یک میلیون تومان) را در موسسه “به زور سود دهندگان” را به عنوان پس انداز قرار می دهیم.نرخ بهره  پرداختی بانک سالانه %20 می باشد.در پایان سال اول چقدر پس انداز خواهیم داشت؟

FV(rate ,nper ,pmt ,pv ,type)

FV(0.2 ,1 ,0 ,-1000000 ,0)=1,200,000

مثال2:مبلغ 1,000,000(یک میلیون تومان) را در موسسه “به زور سود دهندگان” را به عنوان پس انداز قرار می دهیم.نرخ بهره  پرداختی بانک ماهانه %20 می باشد.در پایان سال اول چقدر پس انداز خواهیم داشت؟

FV(rate ,nper ,pmt ,pv ,type)

FV(0.2/12 ,12 ,0 ,-1000000 ,0)=1,219,391.08490523

تفاوت سود ماهانه با سالانه را دیدید.به محاسبات آن هم توجه داشته باشید.

چرا علامت 1,000,000 منفی شد؟ با توجه به تکته1 و اینکه مساله را از نگاه سپرده گذاری بررسی می کنیم و 1000000 توسط ما پرداخت شده است پس علامت آن منفی است.

مثال 3:مبلغ 1,000,000(یک میلیون تومان) را در موسسه “به زور سود دهندگان” را به عنوان پس انداز قرار می دهیم. و ماهی 250,000 تومان به آن اضافه می کنیم. بهره  پرداختی بانک سالانه %24 است. در پایان دو سال چقدر پس انداز داریم؟

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید. اگر عضو سایت نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقا دهید

عضویت در سایت

ورود به سایت

ارتقا

LinkedIn office learning

کانال تلگرام وب سایت آموزشی آفیس

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

  1. پریسا می‌گه:

    عالی

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس