امروز قصد داشتم یک وام به مبلغ 5 میلیون تومان از بانک “وام نگیر،سود نده!!!” با سود (بهره) سالانه 4% تقاضا بکنم.به من اعلام شد که باید به مدت 4 سال (48 ماه) این مبلغ را ماهانه به بانک برگردانم.اما به من گفته نشد که مبلغ هر قسط من چقدر می باشد؟

خوب جای نگرانی نیست.تابع PMT اکسل برای ما این کار را انجام میدهد و مبلغ هر قسط را برای ما تعیین می کند.

ساختار تابع PMT:

=PMT(rate, nper, pv, [fv], [type])

=PMT(نوع بازپرداخت, ارزش آتی, ارزش فعلی, تعداد کل دوره های پرداخت, نرخ بهره)

rate:در این قسمت نرخ بهره را وارد می کنیم.در این مثال بهره به صورت سالانه بیان شده است.پس آن را تقسیم بر 12 ماه سال خواهیم کرد.

nper:تعداد کل دوره های پرداخت را در این قسمت وارد می کنیم.در مثال گفته شده است که به مدت 4 سال و هر سال 12 ماه می باشد.پس جمعا در طی 48 ماه باید وام را بازپرداخت نمایم.

pv:ارزش فعلی یا اصل مبلغ وام را در این قسمت وارد می کنیم.یعنی مبلغ 5000000 تومان

Fv:وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توانید آن را خالی رها کنید.ولی در این قسمت می توانید ارزش آتی را وارد نمایید.در صورت خالی رها کردن مقدار آن برابر با صفر خواهد بود.

type:وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توانید آن را خالی رها کنید.ولی این قسمت نحوه پرداخت را تعیین می کند.اگر برابر با 0 بود یعنی در پایان هر دوره قسط پرداخت می شود و اگر 1 بود در ابتدای دوره قسط پرداخت می شود.در صورتی که خالی رها کردن مقدار آن صفر خواهد بود.

=PMT(0.04/12,48,5000000)

نتیجه این فرمول برابر است با 112895.27 و این یعنی من باید ماهانه 112 هزارتومان برای هر ماه پرداخت نمایم.

خوب ظاهرا این مبلغ خوب بود و می توانم مبلغ 112 تومان را پرداخت نمایم.اما “شتر در خواب بیند پنبه دانه” زیرا که در مثال واقعی این میزان بهره 24% بود.می توانید به من بگویید اگر مبلغ 5000000 تومان را با بهره 24% به مدت 4 سال در بانک قرار می دادم، ارزش پول من بعد از 4 سال به چه میزان بود؟

خطاهای تابع PMT:

#NUM!

زمانی که rate<= -1

Nper=0

 

نکته:

آنچه که تابع PMT به شما نشان می دهدجمع مبلغ اصل قسط و سود آن می باشد. اگر قصد دارید مبلغ اصل هر قسط و سود آن را جداگانه محاسبه نمایید به دو تابع PPMT و IPMT مراجعه نمایید.

برچسب ها :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس