اگر فرمول نویسی در اکسل را فرا گرفته اید و از آن استفاده می کنید حتما میدانید که یکی از هنر های افراد حرفه ای در فرمول نویسی کوتاه کردن و استفاده از فرمول های خلاصه می باشد.این کار باعث خواهد شد اولا حجم فرمول نویسی کاهش یابد دوما حجم فایل کم شود سوما محاسبات شما با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

تابع Sumproduct  یکی از توابع کاربردی اکسل می باشد.شاید در نگاه اول نتایج حاصل از این تابع را بتوانید با توابع دیگر و یا ابزار های اکسل بدست آورید.ولی وقتی صحبت از تولید برنامه به کمک اکسل می باشد و مواردی که در پاراگراف بالا بیان شد، این تابع ویژگی هایش نمایان خواهد شد.

با ذکر چند مثال کارایی های این تابع را به شما معرفی خواهیم کرد.

ساختار این تابع به این شکل می باشد:

SUMPRODUCT(array1, [array2], [array3], …)

array1:این آرگومان برای گرفتن نتیجه باید حتما مورد استفاده قرار بگیرد ولی سایر آرگومان ها اختیاری بوده و تا255 آرگومان قابل استفاده می باشد.

مثال1:با این مثال ساده یکی از کاربردی ترین استفاده های این تابع را فرا خواهید گرفت.

جدول زیر شامل تعداد کالا ها و قیمت آن ها می باشد.اگر بخواهید قیمت کل کالا ها را بدست آورید چه می کنید؟ ساده ترین راه ضرب کردن سلول های قیمت و تعداد با یکدیگر می باشد و در انتها با تابع sum جمع کل آن ها را بدست آوریم.

sum چمع سلول ها با

ولی تابع Sumproduct تعداد اقلام را در قیمت ضرب کرده و همه آن ها را با هم جمع می کند و نتیجه را به شما گزارش می دهد.برای این کار array1 را تعداد کالا در نظر گرفته (یعنی سلول B2:B6) و array2 را قیمت کالا در نظر گرفته(یعنی سلول C2:C6) تابع Sumproduct به طور نظیر به نظیر (آرایه به آرایه)سلول ها را در هم ضرب خواهد کرد و سپس با هم جمع خواهد کرد و نتیجه نهایی را به شما نمایش خواهد داد.

SUMPRODUCT

جمع زدن با تابع SUMPRODUCT اکسل

مثال2: در این مثال می آموزید که چطور از شرط در تابع Sumproduct استفاده کنید.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید، اگر عضو نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقاء دهید و حق عضویت خود را پرداخت نمایید.


 وان نوت و بیل گیتس


 


 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در Excel

۳۱ نظرات

1 4 5 6
  1. کیان

    ۱۳۹۷/۰۲/۱۵ at ۱۱:۵۴

    بسیار مفید مختصر ممنون از زحمتتون

    پاسخ

1 4 5 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *