به احتمال زیاد تا کنون برای جمع زدن یک ستون،ردیف و محدوده  از تابع Sum استفاده می کردید.ولی وقتی صحبت از جمع شرطی به میان می آید، دیگر تابع Sum به تنهایی کارایی ندارد.برای این کار اکسل تابعی بسیار کاربردی را مطرح کرده است به نام Sumif که جمع اعداد مورد نظر شما را با توجه به شرطی که برای آن تعیین می کنید،در اختیار شما می گذارد.(در واقع تابع SUMIF از ترکیب دو تابع IF و تابع SUM به دست آمده است)

جمع شرطی چیست؟

جدول زیر را در نظر بگیرید که مربوط به پخش اقلام در یک منطقه زلزله زده می باشد.مدیریت ستاد از شما می خواهد که جمع کل “آب معدنی” ها را در کلیه مناطق به او گزارش دهید.

آموزش تابع sumif اکسل

همان طور که می بینید در “ستون تعداد” اگر همه اعداد را با هم جمع کنیم، نتیجه بی معنی می باشد!!!ولی یک شرط برای اعمال کرده اند و آن شرط “آب معدنی” می باشد.پس ما باید اعداد “ستون تعداد” را با هم جمع کنیم ولی فقط آن هایی که در “ستون کالا” دارای عنوان آب معدنی می باشد.به عبارت دیگر می خواهیم فقط اعداد ردیف های رنگی زیر را با هم جمع کنیم:

sumif جمع شرطی در اکسل

ساختار تابع Sumif به این شکل می باشد:

SUMIF(range, criteria, [sum_range])

range:همان محدوده ای می باشد که قصد داریم شرط را بر آن اعمال کنیم.این محدوده می تواند شامل عدد،نام،آرایه و رنجی(محدوده) از اعداد باشد.(سلول های خالی و کاراکتر ها محاسبه نمی شود)

criteria:همان شرط ما می باشد.این شرط می تواند شامل عدد،عبارت،یک سلول،متن و تابع باشد.نکته مهم این است که کلیه عبارات و شرط های ریاضی باید داخل” ” باشد مگر اینکه شرط شما عدد باشد.مانند:

13, “>2013”, A5, 77, “66”, “آب معدنی”, TODAY()

sum_range:این گزینه اختیاری می باشد.زمانی از این آرگومان استفاده می کنیم که Range ما شامل عبارات و… باشد و عددی نباشد.به عبارت دیگر sum_range فقط اعداد را قبول می کند.

همان طور که می بینید ساختار این تابع فقط یک شرط را قبول می کند ولی تابع Sumifs برای رفع این مشکل ایجاد شده است و می تواند شرط های مختلفی را قبول کند.

با دو مثال این تابع را آموزش می دهیم.

مثال1:در این مثال فقط از دو آرگومان range و criteria استفاده می شود.

می خواهیم جمع اعداد کوچکتر از 3 را در محدوده A1:G10 پیدا کنیم.

تابع Sumif با دو آرگومان

مثال2:در این مثال هر3 آرگومان Range و Criteria و Sum_range به کار خواهد رفت.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید، اگر عضو نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقاء دهید و حق عضویت خود را پرداخت نمایید.


 وان نوت و بیل گیتس


 


 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در Excel

۲۷ نظرات

1 3 4 5
  1. aysanmojtahedi_gmail60

    ۱۳۹۶/۱۲/۰۶ at ۱۲:۳۵

    سلام. من مشکلی دارم، وقتی که عددهام بزرگتر از صفر باشند میخوام میانگین گرفته بشه و درصورتی که همه صفر بودند جواب صفر نوشته بشه اما دستوری که مینویسم الان اشتباهه. از averageif استفاده کردم.

    الان چه دستوری تایپ کنم .AVERAGEIF(K138:K140,”>0″)

    پاسخ

1 3 4 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *