پیش نیاز یادگیری این مطلب، تابع PMT اکسل و تابع PPMT اکسل می باشد.لطفا این مطلب را مطالعه نمایید.

در مطالب قبلی به شما نشان دادیم که چطور مبلغ قسط ماهانه را تعیین کنید و چطور مبلغ اصل هر قسط را مشخص نمایید.اکنون قصد داریم به کمک تابع IPMT مقدار سود هر قسط را مشخص کنیم.

lمثال ما از این قرار است که 5000000 تومان وام گرفته ایم و قرار است آن را با بهره 4% سالانه در مدت زمان 48 ماه بازپرداخت نماییم،تعیین کنید سود قسط اول چه مبلغی می باشد؟

ساختار تابع IPMT:

=IPMT(rate, per, nper, pv, [fv], [type])

=PPMT(نحوه پرداخت, ارزش آتی, ارزش فعلی یا اصل مبلغ وام, کل دوره های اقساط, هر دوره قسط, نرخ بهره)

rate:در این قسمت نرخ بهره را وارد می کنیم.در این مثال بهره به صورت سالانه بیان شده است.پس آن را تقسیم بر 12 ماه سال خواهیم کرد.

per:دوره بازپرداخت یا همان شماره قسط را در این قسمت وارد می کنیم.چون در مثال از ما خواسته است که سود قسط اول را وارد نماییم، پس عدد 1 را وارد می کنیم.

nper:تعداد کل دوره های پرداخت را در این قسمت وارد می کنیم.در مثال گفته شده است که به مدت 4 سال و هر سال 12 ماه می باشد.پس جمعا در طی 48 ماه باید وام را بازپرداخت نمایم.

pv:ارزش فعلی یا اصل مبلغ وام را در این قسمت وارد می کنیم.یعنی مبلغ 5000000 تومان

Fv:وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توانید آن را خالی رها کنید.ولی در این قسمت می توانید ارزش آتی را وارد نمایید.در صورت خالی رها کردن مقدار آن برابر با صفر خواهد بود.

type:وارد کردن این آیتم اختیاری بوده و می توانید آن را خالی رها کنید.ولی این قسمت نحوه پرداخت را تعیین می کند.اگر برابر با 0 بود یعنی در پایان هر دوره قسط پرداخت می شود و اگر 1 بود در ابتدای دوره قسط پرداخت می شود.در صورتی که خالی رها کردن مقدار آن صفر خواهد بود.

خوب اکنون می خواهیم مثال را با این فرمول حل کنیم. اما ابتدا بیاییم کل مبلغ قسط را محاسبه کنیم:

=PMT(0.04/12,48,5000000)=-112895.27

این یعنی باید ماهانه مبلغ حدودا 112 هزار تومان قسط پرداخت نماییم:

اکنون سود قسط را  برای ماه اول محاسبه می نماییم:

=IPMT(0.04/12,1,48,5000000,0)=-16666.6666666667

این یعنی از 112 هزار تومانی که پرداخت کرده ایم،16 هزار تومان این قسط مربوط به سود قسط  در ماه اول می باشد.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید. اگر عضو سایت نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقا دهید

عضویت در سایت

ورود به سایت

ارتقا

LinkedIn office learning

کانال تلگرام وب سایت آموزشی آفیس

برچسب ها :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس