وان نوت چیست؟ – What’s OneNote

وان نوت چیست-What's OneNot

وان نوت چیست؟ – What’s OneNote

وان نوت چیست؟
تاریخچه وان نوت
اصول کار با وان نوت
وان نوت برای گجت های مختلف
منابع آموزشی وان نوت

وان نوت چیست؟

پیش از تعریف وان نوت با چند سوال این بحث را آغاز می کنیم:

آیا شما زمانی که با دفترچه مشغول یادداشت برداری هستید می توانید صدا یا متن یا تصویری را به آن اضافه کنید؟

امکان جابه جا کردن صفحات در دفتر چه یادداشت برای شما امکان پذیر هست؟

اگر به مسافرت بروید یا به سمیناری دعوت شوید می توانید تمام دفترچه های یادداشت را با خود حمل کنید؟

آیا با دفترچه های معمولی می توانید الگوی ذهنی که برای خود متصور هستید را واقعا برای خود عملی کنید؟

اگر تمام کارهای بالا را می توانید با دفترچه یادداشت های کاغذی انجام دهید،واقعا سرعت و دقت شما چقدر است؟

برنامه OneNote مکانی است برای جمع‌آوری اطلاعات، تنظیم، جستجو و به اشتراک گذاشتن آنها. انواع مختلف یادداشت‌های شما در دفترچه‌ها، فصل‌ها و صفحات وان‌نوت قابل ذخیره است.برنامه وان‌نوت را می‌توان یک نسخه الکترونیکی از دفترچه‌های کاغذی معمول دانست.تصویر زیر گویای همه چیز هست.

تاریخچه وان نوت

برنامه وان‌نوت در سال ۲۰۰۳ میلادی بصورت یک برنامه جدای از آفیس ۲۰۰۳ نصب می‌شد و البته کارآیی آن کمتر از وان نوت فعلی بود. به مرور که کاربران وان‌نوت پیشنهادات خود را جهت رفع کاستی‌های آن به مایکروسافت دادند و افزونه‌های مختلفی برای آن نوشته شد، مایکروسافت نسخه جدید آن را در نسخه ۲۰۰۷ آفیس قرار داد. فعلاً نسخه ۲۰۱۰ وان‌نوت به عنوان نسخه آخر این نرم‌افزار با تغییر شکل ظاهری وان‌نوت و تبدیل منوهای ثابت آن به منوهای سیار و روبانی و اضافه نمودن چند قابلیت دیگر در بازار موجود است.

اصول کار با وان نوت:

چنانچه می‌دانید اکثر برنامه‌های ویرایشی کامپیوتری (اعم از ویرایش عکس و متن و فیلم و …) جهت ذخیره‌سازی اطلاعات یک فایل را در رایانه ایجاد می‌کنند. وان‌نوت به عنوان یک برنامه جمع‌آوری و طبقه‌بندی اطلاعات این حد و مرز را شکسته و اطلاعات را به صورت پوشه‌های تودرتو و فایل‌هایی در داخل آنها ذخیره می‌کند؛ یعنی همان کاری که با ایجاد دستی پوشه‌ها برای طبقه‌بندی فایل‌های دیگر برنامه‌ها امکان‌پذیر بوده است.
وان‌نوت جهت طبقه‌بندی اطلاعات پنج طبقه اصلی دارد که با احتساب اینکه یکی از طبقات آن قابل تودرتو شدن را دارد، می‌توان بصورت نامحدود برای اطلاعات طبقه‌بندی کرد.طبقه‌بندی اطلاعات در وان‌نوت بدین شرح است:

دفترچه : Notebook : بالاترین سطح ذخیره‌سازی اطلاعات است که به شکل پوشه ذخیره می‌شود و شامل گروه‌فصل‌ها و فصل‌ها می‌باشد.
گروه فصل : Section Group :سطح پایین‌تر ذخیره‌سازی اطلاعات است که به شکل یک پوشه داخل پوشه دفترچه ذخیره‌ می‌شود و شامل گروه‌فصل‌های دیگر و فصل‌ها می‌باشد.
فصل : Section : سطحی از ذخیره‌سازی است که شامل صفحات یادداشت‌ها می‌شود. فصل به صورت قایل در حافظه رایانه ذخیره می‌شود.
صفحه : Page : صفحات جهت وارد کردن اطلاعات است. اطلاعاتی که در قسمت ویرایش وان‌نوت درج می‌کنید در صفحات ذخیره می‌شوند. البته تمام صفحات یک فصل در فایل مربوط به آن فصل ذخیره می‌شوند و هر یک فایل جداگانه‌ای ندارند.
زیرصفحه : Subpage : همان صفحه هستند که با یک تورفتگی در سربرگ صفحات نمایش داده شده و زیرمجموعه یک صفحه قامداد می‌شوند و می‌توان مطالب جزیی درباره مطالب یک صفحه مثل نقد و ابهام و … را در این قالب ذخیره کرد.

این نکته شایان ذکر است که برای نوشتن یک یادداشت در وان‌نوت حتماً نیازمند حداقل یک دفترچه و یک فصل و یک صفحه هستید.
اما مطلب بسیار مهم اینکه وان‌نوت بر خلاف اغلب برنامه‌ها در ابتدا از شما نام دفترچه و محل ذخیره‌سازی را می‌پرسد و سپس بصورت خودکار تغییرات شما را در همان لحظه ذخیره می‌کند. این کار جهت حفظ اطلاعات شما از خطراتی همچون رفتن برق یا هنگ کردن سیستم و … است که ویژگی بسیار عالی وان‌نوت محسوب می‌شود. پس مطالب خود را در وان‌نوت بنویسید و خارج شوید. سئوال همیشگی برنامه‌های دیگر که “تغییرات را ذخیره کنم؟ ” مشاهده نخواهد شد.

آموزش وان نوت قدم به قدم

وان نوت برای گجت های مختلف:

وان نوت برای سیستم ویندوزی (PC) و لپ تاپ

وان نوت برای مک

وان نوت برای تبلت اندرویدی

وان نوت برای موبایل اندرویدی

وان نوت برای تبلت Ipad

وان نوت برای Iphone

 

و از همه مهم تر برنامه وان نوت را، تحت وب همراه خود داشته باشید.

دسته بندی: OneNoteبرچسب ها:

3 thoughts on “وان نوت چیست؟ – What’s OneNote

  1. حسن میگوید:

    سلام ممنون از این آموزش خوب
    راستی فایلها رو ندارید تا در طول آموزش ازش لستفاده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *