خانهExcelنمودار های sparklines در اکسل

نمودار های sparklines در اکسل

نمودار های sparklines در اکسل 2010 به وجود آمدند.البته شما می توانید از برنامهSparklines for Excel در نسخه های دیگر آفیس برای ایجاد این نوع نمودار ها استفاده لازم را ببرید.اما هدف در اینجا معرفی این نوع نمودار می باشد.

خیلی خیلی خلاصه خواسته باشم بگم این نوع نمودار ها برای نمایش روند (trend) داده ها به صورت تصویری می باشد.در واقع همان طور که می دانید یک تصویر می تواند گویای چندین صفحه مطلب باشد و از طرفی در وقت شما و مدیران شما برای دیدن نتایج صرفه جویی خواهد کرد.و این ابزار با این هدف خلق شده است.تا نمودار روند داده ها(مانند دوره های فصلی در بحث اقتصاد سنجی،پیدا کردن حداکثر و حداقل فروش به صورت چشمی و…   ) را در یک سلول نمایش دهد.

نمودار sparklines  به سه زیر دسته تقسیم می شود.

خطی-line
ستونی column
برد و باخت-win/loss

برای اینکه درک بهتری داشته باشیم با یک مثال ساده استفاده از این ابزار را آموزش می دهیم.فرض کنید جدول زیر مربوط به میزان فروش بستنی در سه ماه متوالی می باشد:

نمودار های sparklines در اکسل

ابتدابر روی سلول E2 (هم ردیف تعداد فروش) کلیک می کنیم(البته می توانید مستقیما از sparklines هم برای انتخاب سلول استفاده کنید)

برای رسم نمودار به منوی insert و به بخش sparklines مراجعه کنید.سپس بر روی گزینه line کلیک گنید.

نمودار های sparklines در اکسل

همان طور که در تصویر بالا می بینید در قسمت Data Range رنج مورد نظر را وارد می کنیم.ودر قسمت location range  سلول مورد نظر را انتخاب می کنیم.و در انتها آن را درگ می کنیم.و نموداری مانند تصویر زیر می بینیم.

نمودار های sparklines در-2 اکسل

[cf-restrict]

حال فرض کنید می خواهید ابتدا و انتهای نمودار را مشخص کنید برای این کار گزینه های first point و last point را از منوی Design  فعال می کنیم.

نمودار های sparklines در-3

حال فرض کنید می خواهید بالاترین عدد و کمترین عدد را با یک رنگ متمایز مشخص کنید.برای این کار از گزینه های high point و low point را انتخاب می کنیم و از گزینه Marker Color رنگ این قسمت ها را تعیین می کنیم.

نمودار های sparklines در-4

خوب یک مشکل وجود دارد!چطور نمودار ها را از راست به چپ نمایش دهیم؟(همان طور که می بینید به طور پیش فرض نمودار ها از چپ به راست نمایش داده می شوند)

برای این کار مانند تصویر زیر گزینه Right to Left را از مسیز Sparkline Tools> Design> Axis> Plot Data فعال می کنیم.

نمودار های sparklines در- 5

اگر هم دوست دارید می توانید با تغییر چیدمان جدول، به نمودار زیر دست پیدا کنید:

چنانچه دوست دارید کار با نمودارها را به طور کامل فرا بگیرید پیشنهاد می کنم آموزش کار با چارت ها در اکسل 2010 را ببینید.

Use sparklines to show data trends

[/cf-restrict]

 

10 نظرات

  1. ممنون از وقت و انرژی که گذاشتین خیلی کاربردی و جامع بود. تشکر تشکر حالمو خوب کرد این نمودار باورتون نمیشه

پاسخ دادن

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید
نام خود را وارد کنید