یکی از توابع جدید در اکسل 2016، تابع CONCAT می باشد. به کمک این تابع می توانید مجموعه ای از رشته ها یا متن یا محدوده را به یکدیگر ادغام یا ترکیب کنید.

کار این تابع بسیار شبیه به تابع CONCATENATE می باشد.

ساختار تابع CONCAT:

=CONCAT(text1, [text2],…)

=CONCAT(متن یا محدوده دوم , متن یا محدوده اول,…)

به عنوان مثال خروجی تابع زیر برابر است با:

عمری که اجل در عقبش می تازد ، هر کس غم و غصه خورد می بازد / پس غصه و اندوه مخور ، ای عاقل ، دنیا به دمی کار تو را می سازد.

=CONCAT(“دنیا به دمی کار تو را می سازد”,” “,”پس غصه و اندوه مخور ، ای عاقل”,”/ “,”هر کس غم و غصه خورد می بازد”,” ،”,”عمری که اجل در عقبش می تازد”)

اما عمده تفاوت این تابع در محدوده یا رنج ها می باشد. شما در این تابع می توانید از 255 آرگومان استفاده نمایید.

تعداد کاراکتر هایی که در یک سلول به کار می رود حداکثر 32767 می باشد.اگر بیشتر از این مقدار بود، تابع خطای #VALUE! را نمایش خواهد داد.

شاید در نگاه اول این تابع کاری مشابه با تابع CONCATENATE انجام دهد. اما این تابع بزرگترین مشکل تابع CONCATENATE را برای ما رفع کرده است. در تابع CONCATENATE شما نمی توانستید یک محدوده یا رنج را به تابع معرفی کنید. به عنوان مثال نمی توانستید محدوده A1:A10 را در آرگومان این تابع وارد کنید و انتظار داشته باشید که خود تابع همه سلول ها را با یکدیگر ترکیب کند.

این مشکل اکنون به کمک تابع CONCAT برطرف گردیده است.

به تصویر زیر دقت کنید:

ترکیب و ادغام سلول متن محدوده در اکسل

اگر قرار بود این اسامی را با تابع CONCATENATE با یکدیگر ترکیب کنیم،باید از فرمول زیر استفاده می کردیم:

=CONCATENATE(A1,A2,A3,A4,A5,A6,A7,A8)

اما اکنون کافیست از فرمول CONCAT به شکل زیر استفاده کنیم:

=CONCAT(A1:A8)

نتیجه هر دو فرمول بالا به این شکل خواهد بود:

علی حسنofficeاحمدیاسرlearningآرشبهروز

این خروجی هنوز هم مد نظر ما نمی باشد و ما به تابعی نیاز داریم تا بعد از اینکه رشته های ما را به یکدیگر متصل کرد، بین آن ها یک فاصله یا هر عبارت دلخواه دیگری قرار دهد.

برای رفع این مشکل از تابع TEXTJOIN استفاده می کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس