وقتی در اکسل فرمول SIN(30) را می نویسید، انتظار دارید که سینوس 30 درجه برابر با 1/2 باشد. ولی این طور نیست.اکسل به طور پیش فرض وقتی عدد 30 را داخل فرمول سینوس تایپ می کنید، آن را به رادیان می فهمد.یعنی فکر می کند باید 30 رادیان را محاسبه کند.برای اینکه این مشکل را بر طرف نمایید باید از تابع RADIANS استفاده نمایید. یعنی به کمک این تابع درجه را به رادیان تبدیل می کنید تا اکسل آن را برای شما محاسبه کند.پس به جای فرمول قبلی، باید فرمول زیر را بنویسیم:

=SIN(RADIANS(30))

ساختار تابع RADIANS:

=RADIANS(angle)

=RADIANS(زاویه)

angle:

در این قسمت درجه ای که قصد دارید به رادیان تبدیل شود را وارد کنید.با توجه به مثال در این قسمت عدد 30 را وارد می کنیم.

البته می توانیم از فرمول زیر هم استفاده کنیم:

=SIN((PI()/180)*30)

برای اینکه بدانید چرا از فرمول دوم استفاده کردیم، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

زاویه چیست؟

زاویه یا گوشه یکی از مفاهیم هندسه است و به ناحیه‌ای از صفحه گفته می‌شود که بین دو نیم‌خط که سر مشترک دارند محصور شده‌است. به سر مشترک این دو نیم‌خط راس زاویه یا گوشه می‌گویند. بزرگی یک زاویه «مقدار چرخشی» (دورانی) است که دو نیم‌خط از گوشهٔ زاویه نسبت به یکدیگر دارند، با بدست آوردن طول کمانی تولید شده در اثر چرخش می‌توان اندازهٔ زاویه را بدست آورد.  برای اندازه‌گیری زاویهٔ θ باید کمانی از دایره، که مرکز دایره بر روی راس زاویه می‌افتد را رسم کرد، برای نمونه می‌توان بوسیلهٔ پرگاری که سوزن آن بر روی راس زاویه قرار دارد یک کمان کشید، اگر طول این کمان را s بنامیم، شعاع دایرهٔ یادشده برابر با r خواهد بود و k یک عدد ثابت است که بسته به یکایی که برای اندازه‌گیری در نظر گرفته‌ایم مقدار آن تعیین می‌شود.

θ=k(s/r)

اندازه گیری زاویه:

برای اندازه‌گیری زاویه از وسیله‌ای بنام نقاله استفاده می‌شود. توجه داشته باشید با تغییر اندازه ضلع هر زاویه اندازه آن تغییر نمی‌کند  مقدار زاویه θ مستقل از بزرگی کمان دایره‌ای است که کشیده‌ایم چون به همان اندازه که کمان دایره بزرگ یا کوچک شود شعاع دایره نیز با همان نسبت بزرگ یا کوچک می‌شود درنتیجه s/r نسبتی همواره ثابت است.

زاویه در اکسل

یکاها:

روش‌های گوناگونی برای اندازه‌گیری زاویه وجود دارد که پراستفاده ترین آن‌ها رادیان و درجه است. به جز رادیان، دیگر یکاهای اندازه‌گیری زاویه همگی نسبتی از یک دایرهٔ کامل اند (مانند یک دور یا گرادیان)

درجه:

یک درجه عبارتست از ۱⁄۳۶۰ محیط دایره که بانماد ° نشان داده می‌شود. اجزا، آن عبارت‌اند از دقیقه که ۱⁄۶۰ درجه‌است و با نماد ‘ نشان داده می‌شود و ثانیه ۱⁄۶۰ دقیقه بوده و با نماد ” نشان داده می‌شود.

رادیان:

یک رادیان، زاویه‌ای است که منطبق است با کمان دایره‌ای که طول کمان با شعاع دایره برابر است.(یعنی در رابطه‌ای که پیش‌تر در بالا بیان شد k = ۱ است.)

رادیان در اکسلکمانی که اندازه آن با شعاع دایره برابر است

 

هر درجه برابر است با : (فرمول تبدیل یک زاویه از درجه به رادیان)

فرمول تبدیل یک زاویه از رادیان به درجه

هر رادیان برابر  است با :(فرمول تبدیل یک زاویه از رادیان به درجه)

فرمول تبدیل یک زاویه از درجه به رادیان

جدول زیر تبدیل چند زاویه پرکاربرد را نشان می دهد:

نسبت های زاویه

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس