در جبر خطی ماتریس همانی یا ماتریس یکه به یک ماتریس n*n (ماتریس مربعی) گفته می‌شود که درایه‌های قطر اصلی آن یک و بقیه درایه‌ها صفر باشند. این ماتریس با I نشان داده می‌شود.

در بعضی از متون ریاضی از نمادهای U و E برای نشان دادن ماتریس همانی (E از Elementary Matrix به معنای ماتریس اولیه و U از Unit Matrix به معنای ماتریس یکه) استفاده شده‌است. البته نماد I یک نماد رسمی‌تر است.  یک ویژگی مهم که در ماتریس همانی یافت می‌شود در هنگام استفاده از آن در ضرب ماتریس‌ است، این خاصیت به این صورت است که ضرب ماتریس همانی در هر ماتریسی، خود آن ماتریس را نتیجه می‌دهد.

برنامه اکسل تابع MUNIT را برای ایجاد ماتریس یکتا n*n ایجاد کرده است.

نکته:این تابع از اکسل 2013 به بعد موجود می باشد.

ساختار تابع MUNIT:

=MUNIT(dimension)

=MUNIT(اندازه)

dimension:

در این قسمت اندازه ماتریس یکتا خود را وارد می کنیم.توجه کنید عدد وارد شده به صورت صحیح و بزرگتر از 0 باشد. در غیر این صورت با خطای #VALUE! روبرو خواهید شد.

فرض کنید قصد داریم یک ماتریس واحد 5*5 ایجاد نماییم.برای این کار مانند تصویر زیر محدوده خود را انتخاب می کنیم و سپس فرمول زیر را در سلول A1 می نویسیم:

=MUNIT(5)

 

ماتریس واحد در اکسل

اکنون به جای Enter از Ctrl+Shift+Enter استفاده می کنیم:

ماتریس یکتا در اکسل

این تابع را در ترکیب با سایر توابع ماتریسی در اکسل می توانید به کار ببرید.مانند:

=MMULT({1,3;5,12}, MUNIT(2))

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس