جدول زیر را در نظر بگیرید:

تابع hlookup اکسل

از شما می خواهند آخرین عدد در ستون “فروش خالص” را بیان کنید.یعنی عدد575000 را نشان دهید.

کاری که ما انسان ها به طور ناخودآگاه انجام می دهیم، این می باشد که ابتدا به دنبال ستونی می گردیم که در بالای آن نوشته باشد”فروش خالص” سپس به آخرین ردیف (ردیف 10 ام) می رویم و عدد 575000 را پیدا می کنیم.تابع Hlookup دقیقا همین عمل را انجام می دهد.یعنی ابتدا در ردیف اول، ستون مورد نظر ما را پیدا می کند.سپس به ردیفی که ما مدنظر داریم مراجعه می کند و نتیجه را اعلام می کند.

ساختار تابع HLOOKUP اکسل:

=HLOOKUP(lookup_value, table_array, row_index_num, [range_lookup])

=HLOOKUP(اختیاری, شماره ردیف, محدوده جدول, سرستون )

=HLOOKUP(D1,A1:H10,10,0)

اجزا تابع HLOOKUP اکسل:

lookup_value:

در این قسمت، سر ستونی که مد نظر ما می باشد را قرار می دهیم.چون از ما خواسته اند فروش خالص را جستجو کنیم پس آدرس سلولی که عنوان”فروش خالص” دارد را قرا می دهیم.با توجه به تصویر این عنوان در سلول D1 قرار دارد.

table_array:

در این قسمت محدوده جدولی که قرار است در آن جستجو صورت بگیرد را قرار می دهیم.با توجه به تصویر محدوده ما A1:H10 می باشد.

row_index_num

در این قسمت باید شماره ردیفی که قصد داریم نتیجه آن به شما نمایش داده شود را وارد کنید.با توجه به تصویر ما عدد 10 را وارد می کنیم.چون عدد 575000 در ردیف 10 ام قرار دارد.

range_lookup

این آرگومان اختیاری بوده و در واقع به تابع می گوید چطور مقدار مورد نظر را پیدا کند.یعنی دقیقا پیدا کند یا تقریبی پیدا کند.این آرگمان مقادیر زیر را دریافت می کند:

 TRUE یا عدد 1 :اگر lookup_value در ردیف جدول مورد نظر یافت نشد،نزدیکترین مقدار را برای ما بر می گرداند.( این نزدیکترین بر اساس بزرگترین مقداری می باشد که کوچکتر از مقدار جستجو ما  در محدوده می باشد) در این مثال بیان شده کاربردی ندارد.اگر در سر ستون ها از اعداد استفاده می کردیم، آنگاه اسن قسمت معنی داشت.

FALSE یا عدد 0 :دقیقا همان lookup_value را جستجو می کند.. اگر پیدا نکرد خطای #N/A را نمایش می دهد.معمولا ما عدد 0 را انتخاب می کنیم چون می خواهیم دقیقا همان مقدار ما را جستجو کند.(اگر به مثال دقت کنید عدد0 را برای این آگومان در نظر گرفته ایم.

اگر قسمت range_lookup را خالی بگذارید،این تابع TRUE  را در نظر می گیرد.

توضیحات تابع به پابان رسید و شما اکنون می توانید با این تابع به راحتی کار کنید.

اما یک سوال دیگر را برای شما مطرح می کنیم.فرض کنید جدول بالا مدام در حال آپدیت شدن می باشد ( بروز رسانی می شود).چطور همیشه آخرین داده در ستون “فروش خالص” را ببینیم؟ چون داده های ما مدام در حال بروز رسانی می باشند و این یک مسئله می باشد.بیاید این مسئله را با هم حل کنیم و تفاوت دو تابع Vlookup و Hlookup را بیان نماییم.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید. اگر عضو سایت نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقا دهید

عضویت در سایت

ورود به سایت

ارتقا

LinkedIn office learning

کانال تلگرام وب سایت آموزشی آفیس

برچسب ها :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس