ماتریس به آرایشی مستطیلی شکل از اعداد یا عبارات ریاضی که بصورت سطر و ستون شکل یافته گفته می‌شود. به طوری که می‌توان گفت که هر ستون یا هر سطر یک ماتریس، یک بردار را تشکیل می‌دهد. هر یک از عناصر ماتریس درایه خوانده می‌شود.

دترمینان، در جبر خطی به تابعی گفته می‌شود که هر ماتریس مربعی را (به عبارتی هر ماتریس n*n را) به یک عدد نسبت می‌دهد. دترمینان بیشتر برای تعیین، معکوس ماتریسها استفاده می‌شود، به طوری که اگر دترمینان ماتریسی مخالف صفر باشد، آنگاه آن ماتریس معکوس‌پذیر است.

محاسبه دترمینان مرتبه1

محاسبه دترمینان 1در1

محاسبه دترمینان مرتبه2

محاسبه دترمینان ماتریس 2در2

محاسبه دترمینان مرتبه3

محاسبه دترمینان ماتریس3 در 3

اما اگر بخواهید دترمینان مرتبه های بالاتر را به دست آورید،کار کمی خسته کننده خواهد بود مخصوصا زمانی که در حال محاسبات پیچیده و زمان بر در دوران دانشجویی یا تهیه پایان نامه می باشید.برنامه اکسل برای محاسبه دترمینان یک ماتریس تابع MDETERM را معرفی کرده است.یعنی خروجی این تابع یک عدد می باشد

ساختار تابع MDETERM:

=MDETERM(array)

=MDETERM(آرایه)

برای اینکه یک ماتریس دارای دترمینان باشد، باید حتما مربعی باشد.یعنی تعداد ستون و سطر آن با یکدیگر برابر باشد.جدول زیر را در نظر بگیرید که به معنای یک ماتریس 4*4 می باشد.برای محاسبه این ماتریس تابع MDETERM را فراخوانی می کنیم سپس محدوده مورد نظر را در قسمت array وارد می کنیم.

محاسبه دترمینان ماتریس در اکسل با تابع MDETERM

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید در سلول C7 شروع به نوشتن تابع کرده ایم و محدوده مورد نظر ما A2:D5 می باشد.برنامه اکسل حاصل این ماتریس 4*4 را برابر با 420 اعلام کرده است.

اما چه نکاتی را برای تابع MDETERM باید مد نظر داشته باشیم:

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید. اگر عضو سایت نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقا دهید

عضویت در سایت

ورود به سایت

ارتقا

LinkedIn office learning

کانال تلگرام وب سایت آموزشی آفیس

برچسب ها :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي
logo-samandehi

خبرنامه آفیس