من:بابا من دوچرخه می خوام.

پدر:چشم.اگر معدلت بالای 19 شد برات می گیرم.

جملات بالا،عبارتی است که کمتر پسری در دهه 60 و قبل آن نشنیده باشد.هرچند که شرط معدل معیار خوبی نبود ولی فرهنگ آن زمان و نحوه ایجاد انگیزه برای درس خواندن پسر ها این طور بود.(احتمالا برای دختر ها طلا بود!!!)

همان طور که از جملات بالا مشخص است ما با یک شرط روبرو هستیم و اگر شرط اتفاق بیفتد دوچرخه نصیب ما خواهد شد و اگر شرط بر قرار نشود دوچرخه نصیب ما نخواهد شد.پس بیایید جملات بالا را با هم آنالیز کینم تا بتوانیم آن را به اکسل تفهیم کنیم.

شرط:

شرط در اینجا معدل است و شاخص آن 19 هست.

اگر شرط برقرار شد:

اگر شرط برقرا شد دوچرخه خریداری می شود

اگر شرط برقرار نشد:

دوچرخه خریداری نمی شود

این جملات شرطی برای اینکه به اکسل تفهیم شود، باید از تابع IF استفاده کنیم.پس پیش از اینکه مثال دوچرخه را حل کنیم باید ساختار تابع IF را شرح دهیم.

IF(logical_test_Value,[value_If_true],[value_If_false])

IF(عمل یا مقدار درست نبودن شرط,عمل یا مقدار درست بودن شرط,شرط و شاخص آن)

logical_test_Value:

این همان شرط ما است.یعنی عمل مقایسه در این قسمت صورت می گیرد.یعنی طبق مثال ما مقایسه معدل ما و عدد 19 در اینجا صورت می گیرد.

[value_If_true]:

اگر شرط در قسمت logical_test_Value برقرار شد، این قسمت از تابع عمل خواهد کرد.طبق مثال ما اگر معدل ما بیشتر از 19 شود، دوچرخه خریداری خواهد شد.

[value_If_false]:

اگر شرط در قسمت logical_test_Value برقرار نشود، این قسمت از تابع عمل خواهد کرد.طبق مثال اگر معدل ما از 19 کمتر شود،دوچرخه خریداری نمی شود.

خوب پس بیایید این جملات را به کمک تابع if در اکسل پیاده سازی کنیم و در پایان فایل اکسل آن را دانلود نمایید تا تمرین بیشتری کنید.

همان طور که در تصویر زیر می بینید در سلول A5 شروع به نوشتن فرمول می کینم.

در سلول A2 معدل من یعنی 18.88 نوشته شده است.پس در قسمت  logical_test_Value فرمول شرط و عمل مقایسه آن با شاخص (عدد19) را می نویسیم.

آموزش تابع if در اکسل

در قسمت [value_If_true] اتفاقی که بعد از درست بودن شرط برقرار می شود را می نویسیم.در این مثال نوشتیم، “دوچرخه خریداری می گردد”

در قسمت [value_If_false] اتفاقی که بعد از درست نبودن شرط بر قرار می شود را می نویسیم.در این مثال نوشتیم،”دوچرخه خریداری نمی گردد”

=IF(A2>=19,”دوچرخه خریداری می گردد”,”دوچرخه خریداری نمی گردد”)

با دانلود فایل زیر هم کار با تابع IF را بیشتر یاد بگیرید و هم معدل خود را وارد کنید و ببینید دوچرخه به شما تعلق می گیرد یا خیر؟(البته خانم ها طلا نصیبشان خواهد شد)

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید. اگر عضو سایت نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقا دهید

عضویت در سایت

ورود به سایت

ارتقا

LinkedIn office learning

کانال تلگرام وب سایت آموزشی آفیس

برچسب ها :

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس