اگر فرمول نویسی در اکسل را فرا گرفته اید و از آن استفاده می کنید حتما میدانید که یکی از هنر های افراد حرفه ای در فرمول نویسی کوتاه کردن و استفاده از فرمول های خلاصه می باشد.این کار باعث خواهد شد اولا حجم فرمول نویسی کاهش یابد دوما حجم فایل کم شود سوما محاسبات شما با سرعت و دقت بیشتری انجام شود.

تابع Sumproduct  یکی از توابع کاربردی اکسل می باشد.شاید در نگاه اول نتایج حاصل از این تابع را بتوانید با توابع دیگر و یا ابزار های اکسل بدست آورید.ولی وقتی صحبت از تولید برنامه به کمک اکسل می باشد و مواردی که در پاراگراف بالا بیان شد، این تابع ویژگی هایش نمایان خواهد شد.

با ذکر چند مثال کارایی های این تابع را به شما معرفی خواهیم کرد.

ساختار این تابع به این شکل می باشد:

SUMPRODUCT(array1, [array2], [array3], …)

array1:این آرگومان برای گرفتن نتیجه باید حتما مورد استفاده قرار بگیرد ولی سایر آرگومان ها اختیاری بوده و تا255 آرگومان قابل استفاده می باشد.

مثال1:با این مثال ساده یکی از کاربردی ترین استفاده های این تابع را فرا خواهید گرفت.

جدول زیر شامل تعداد کالا ها و قیمت آن ها می باشد.اگر بخواهید قیمت کل کالا ها را بدست آورید چه می کنید؟ ساده ترین راه ضرب کردن سلول های قیمت و تعداد با یکدیگر می باشد و در انتها با تابع sum جمع کل آن ها را بدست آوریم.

sum چمع سلول ها با

ولی تابع Sumproduct تعداد اقلام را در قیمت ضرب کرده و همه آن ها را با هم جمع می کند و نتیجه را به شما گزارش می دهد.برای این کار array1 را تعداد کالا در نظر گرفته (یعنی سلول B2:B6) و array2 را قیمت کالا در نظر گرفته(یعنی سلول C2:C6) تابع Sumproduct به طور نظیر به نظیر (آرایه به آرایه)سلول ها را در هم ضرب خواهد کرد و سپس با هم جمع خواهد کرد و نتیجه نهایی را به شما نمایش خواهد داد.

SUMPRODUCT

جمع زدن با تابع SUMPRODUCT اکسل

مثال2: در این مثال می آموزید که چطور از شرط در تابع Sumproduct استفاده کنید.

برای دیدن ادامه مطلب اگر عضو هستید وارد شوید. اگر عضو سایت نیستید عضو سایت شوید یا اشتراک خود را ارتقا دهید

عضویت در سایت

ورود به سایت

ارتقا

LinkedIn office learning

کانال تلگرام وب سایت آموزشی آفیس

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

 1. GODFATHER_404 می‌گه:

  مرسی . واقعا جالب بود

 2. مهسا می‌گه:

  eeeeeect
  perfe

 3. 74523 می‌گه:

  خيلي عالي بود…
  مچكرم.

 4. behrouzh می‌گه:

  عالی بود
  شاد باشید وسلامت

دیدگاه شما

(ضروری)
(ضروری,نمایش داده نمی شود)
(ضروری)

آخرين مطالب آموزشي

تغییر-حذف رنگ پس زمینه صفحات ورد-Word Page Color تابع RADIANS اکسل-تبدیل درجه به رادیان تابع DEGREES اکسل-تبدیل رادیان به درجه فرمول نویسی و معادلات در پاورپوینت-Equation PowerPoint فیلم برداری از صفحه نمایش با پاورپوینت Screen Recording PowerPoint تبدیل متن به جدول و بلعکس ورد-Convert Text to Table Word نحوه ایجاد جدول در ورد-Insert Table Word تعیین سایز کاغذ A5-A3 ورد و اکسل Word Excel Page Size ایجاد حاشیه برای عکس در ورد Picture Border Word ایجاد حاشیه در صفحات ورد-Page Borders Word ایجاد حاشیه برای پاراگراف در ورد-Word Paragraph Border تشخیص یا تعیین نسخه آفیس What version Office دانلود آفلاین آخرین آپدیت آفیس Office Updates رفع مشکل تبدیل اعداد انگلیسی-فارسی ورد 2016 Word آموزش نصب و حذف صحیح آفیس Install Uninstall Office 2016 تفاوت نسخه ها و لایسنس های آفیس Office ایجاد شماره اعداد خودکار در ورد Numbering تغییر فونت پیش فرض ورد Set Default Font Word خارج کردن متن عکس در وان نوت Picture to Text OneNote حل معادلات تایپی و دست نویس در وان نوت OneNote ادامه مطالب آموزشي

خبرنامه آفیس